KONST / Oljemålningar / Oljemålning 8597024
*
nr 859 7024
Tor Hörlin
(1899-1985), Sverige
Oljemålning, Tor Hörlin (1899-1985), Signerad 1958, "Vimplar från en hamn", 37x55
Tor Hörlin, svensk målare född 1899 i Stockholm, död 1985.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 november 2013
kl 19:07:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 20:44:55
1
1.000 kr
28/10 16:00:30
2
1.500 kr
30/10 21:10:37
1
1.500 kr
30/10 21:11:39
1
1.600 kr
2/11 23:51:07
3
1.700 kr
5/11 21:31:12
1
1.800 kr
10/11 08:37:39
1
2.000 kr
11/11 15:01:41
4
2.200 kr
11/11 18:40:21
5
Vinnande bud
- Tema
11 nov
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tor hörlin
-
7295 Olja på papper
5 st, Järnvägsnostalgi, 100x62, oramade lösa blad
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:32
-
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:15
-
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:52
-
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:29
-
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:40
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:55
*
Tor Hörlin
Tor Hörlin, svensk målare född 1899 i Stockholm, död 1985.
Läs mer om 50/60-tal
nr 859 7024
Tor Hörlin
(1899-1985), Sverige
Oljemålning, Tor Hörlin (1899-1985), Signerad 1958, "Vimplar från en hamn", 37x55
Tor Hörlin, svensk målare född 1899 i Stockholm, död 1985.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 2.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 november 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/10 20:44:55 | 1 | 1.000 kr |
28/10 16:00:30 | 2 | 1.500 kr |
30/10 21:10:37 | 1 | 1.500 kr |
30/10 21:11:39 | 1 | 1.600 kr |
2/11 23:51:07 | 3 | 1.700 kr |
5/11 21:31:12 | 1 | 1.800 kr |
10/11 08:37:39 | 1 | 2.000 kr |
11/11 15:01:41 | 4 | 2.200 kr |
11/11 18:40:21 | 5 | Vinnande bud |
- Tema
11 nov
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tor hörlin
-
7295 Olja på papper
5 st, Järnvägsnostalgi, 100x62, oramade lösa blad
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:32 -
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:15 -
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:52
-
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:29 -
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:40 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:55